Competiton Akron OH

Loading Map....

DATE
May 21 -22, 2011

EVENT
Competition

LOCATION

John S Knight Center
Akron, OH




« BACK




Host Hotel Information:
No block of rooms for this event

RESULTS


All Star Division

Solos

7-9 Solos
3rd PLACE Maria Kostyack
Think of Me
Center Stage Studio

2nd PLACE Bethany Kershaw
Colors of the Wind
Studio P

1st PLACE Elaina Baker
The Voice Within
LDT Dance Centre

10-12 Solos
3rd PLACE Emily Watters
Attic Doll
Take the Stage Competition Team

2nd PLACE Jordan Roper
Real Wild Child
Starstruck Dance Academy

1st PLACE Gianna Swan
Music Box Doll
LDT Dance Centre

13-15 Solos
5th PLACE Krista Bowman
Sweet Georgia Brown
Avante Performing Arts

4th PLACE Kaitlyn Callarik
Dream
LDT Dance Centre

3rd PLACE Gina Accordino
Singin in the Rain
Debonaire School of Dance

2nd PLACE Kylie Shambaugh
L.O.V.E
Take the Stage Competition Team

1st PLACE Jordan Salisbury
The Bird Song
Take the Stage Competition Team

16 & Over Solos
3rd PLACE DJ Lewis
Gravity
Starstruck Dance Academy

2nd PLACE Aleaha Ogletree
Find a Way
Starstruck Dance Academy

1st PLACE Victoria Reisinger
Fragile
Take the Stage Competition Team

Duo/Trio

6 & Under Duo/Trio
1st PLACE Jamie Rummell & Abby Rummell
Bellydance Twins
Spotlight Dance Academy

7-9 Duo/Trio
3rd PLACE Morgan Mellinger & Madison Mellinger
Big Night
McCardle’s Dance Studio

2nd PLACE Frankie Merkel, Mia Rogers & Taylor Shaner
California Girls
Debonaire School of Dance

1st PLACE Jordan Roper & Katilyn Wilkes
Route 66
Starstruck Dance Academy

10-12 Duo/Trio
3rd PLACE Cass Johnson, Broke Lee & Erika Parker
Lullabye of Braodway
Avante Performing Arts

2nd PLACE Gianna Swan & Kaitlyn Callarik
Tears of an Angel
LDT Dance Centre

1st PLACE Gianna Awan, Ashley Visnic & Paige McGlothlin
Gems
LDT Dance Centre

13-15 Duo/Trio
3rd PLACE Krista Bowman & Kaycee Phillips
Kansas City
Avante Performing Arts

2nd PLACE Aleaha Ogletree, Jessica Lewis & Serena Taylor
Sweet Little Religion
Starstruck Dance Academy

1st PLACE Jordan Salisbury & Kylie Shambaugh
Soul Man
Take the Stage Competition Team

16 & Over Duo/Trio
3rd PLACE Mallori Bright, Megan Bright & Morgan Hephner
Dedicated to the Fight
Spotlight Dance Academy

2nd PLACE Victoria Reisinger & Hannah Watters
Werewolf
Take the Stage Competition Team

1st PLACE DJ Lewis & Emily Daffron
The Dance
Starstruck Dance Academy

Small Goups

7-9 Small Groups
3rd PLACE       TIE
The Witches from Oz
Debonaire School of Dance

We Like it Like That
Kibler Dance Academy

2nd PLACE  Baby Im a Star
Starstruck Dance Academy

1st PLACE  When She Loved Me
Kibler Dance Academy

10-12 Small Groups
3rd PLACE  Prayer for the Children
LDT Dance Centre

2nd PLACE  Get up and Dance
Kibler Dance Academy

1st PLACE  Beautiful People
LDT Dance Centre

13-15 Small Groups
3rd PLACE  Took the Night
Starstruck Dance Academy

2nd PLACE  Fools Paradise
Avante Performing Arts

1st PLACE  Winter Song
Take the Stage Competition Team

16 & Over Small Groups
1st PLACE  3rd Barre
Take the Stage Competition Team

LARGE GROUPS

7-9 Small Groups
1st PLACE  Tiki Room
Avante Performing Arts

10-12 Small Groups
3rd PLACE  Vacation
Avante Performing Arts

2nd PLACE  Alice in Wonderland
Take the Stage Competition Team

1st PLACE  DIVAS
LDT Dance Centre

13-15 Small Groups
3rd PLACE  Sing, Sing, Sing
Center Stage Studio

2nd PLACE  Hit Me Up
Take the Stage Competition Team

1st PLACE  Bird Flu
Starstruck Dance Academy

LINES/PRODUCTIONS

10-12 Lines/Productions
3rd PLACE  Lets Party
Starstruck Dance Academy

2nd PLACE  Wheres Waldo
Take the Stage Competition Team

1st PLACE  The Gate Keeper
LDT Dance Centre

STELLAR AWARD WINNER

Winter Song
Take the Stage Competition Team

 

 

Shooting Star Division

Solos

6 & Under Solos
1st PLACE Brynn Yale
Rockstar
Starstruck Dance Academy

7-9 Solos
3rd PLACE Brainna Coughlan
Itsy Bitsy
LDT Dance Centre

2nd PLACE Madelyn Conaway
Jellicle Cat
LDT Dance Centre

1st PLACE Bradie Ramsey
Fairy Dreams
LDT Dance Centre

10-12 Solos
2nd PLACE Faith Richter
Paper Moon
LDT Dance Centre

1st PLACE Caton Kadylak
Pink Cadillac
LDT Dance Centre

13-15 Solos
1st PLACE Natalie Colagiovanni
Everytime
Trumbull Dance

Duo/Trios

6 & Under Duo/trios
1st PLACE Brynn Yale & Zachary Bidwell
My Boyfriends Back
Starstruck Dance Academy

7-9 Duo/Trios
3rd PLACE Karlee Griffin & Brianna Coughlan
Busted
LDT Dance Centre

2nd PLACE Madelyn Conaway, Bradie Ramsay & Sidne Sidon
Where are you Baby
LDT Dance Centre

1st PLACE Bradie Ramsay & Bianna Coughlan
Fly to your Heart
LDT Dance Academy

10-12 Duo/Trios
2nd PLACE Shelby Ferguson & Riley Brown
Brown & Ferguson
Adonai Fine Arts Centre

1st PLACE Caton Kadylak & Grace Heath
The Way You Make me Feel
LDT Dance Centre

13-15 Duo/Trios
2nd PLACE Brittay Rattay & Natalie Colagiovanni
Dream a Dream
Trumbull Dance

1st Brittany Rattay & Natalie Colagiovanni
Stomp
Trumbull Dance

Small Groups

6 & Under Small Groups
1st PLACE Ramalama Daisy
LDT Dance Centre

7-9 Small Groups
3rd PLACE Speed Racer
LDT Dance Centre

2nd PLACE Every Season
LDT Dance Centre

1st PLACE Downtown
Avante Performing Arts

10-12 Small Groups
1st PLACE Shake it Up
LDT Dance Centre

13-15 Small Groups
2nd PLACE Start the Party
Adonai Fine Arts Centre

1st PLACE Newsies
Adonai Fine Arts Centre

21 & Over
1st PLACE Time of my Life
Trumbull Dance

Rising Star
(highest scoring shooting star small group, large group, line or production)

Downtown
Avante Performing Arts

 

 

ULTIMATE AWARDS

12 & UNDER

ULTIMATE CHOREOGRAPHY
IS PRESENTED TO THE TEACHER OF A GROUP OR LINE
WITH THE MOST CREATIVE AND ORIGINAL CHOREOGRAPHY

When She Loved Me
Kibler Dance Academy

ULTIMATE CROWD PLEASER
IS GIVEN TO THE GROUP OR LINE CHOSEN AS MOST ENTERTAINING

Vacation
Avante Performing Arts

ULTIMATE TECHNIQUE
IS GIVEN TO THE GROUP OR LINE WITH THE
HIGHEST TECHNIQUE AND EXECUTION SCORE

DIVAS
LDT Dance Centre

13 & OVER

ULTIMATE CHOREOGRAPHY
IS PRESENTED TO THE TEACHER OF A GROUP OR LINE
WITH THE MOST CREATIVE AND ORIGINAL CHOREOGRAPHY

On Broadway
Avante Performing Arts

ULTIMATE CROWD PLEASER
IS GIVEN TO THE GROUP OR LINE CHOSEN AS MOST ENTERTAINING

Took the Night
Starstruck Dance Academy

ULTIMATE TECHNIQUE
IS GIVEN TO THE GROUP OR LINE WITH THE
HIGHEST TECHNIQUE AND EXECUTION SCORE

Winter Song
Take the Stage Competition Team

Entertainment Awards

Bird Flu
Starstruck Dance Academy

Mummies
LDT Dance Centre

Tiki Room
Avante Performing Arts

12 & Under Costume Award
Witches From Oz
Debonaire School of Dance

13 & Over Costume Award
Sing, Sing, Sing
Center Stage Studio

TITLE
(Receives trophy, crown and $100 Gift Certificate or Cash Awards)

Petite Miss
Total Eclipse of the Heart
Alana Trigg
LDT Dance Centre

Junior Miss
River Deep
Maria Carlo
Diamond Dance Centre

Teen Miss
Sort Of
Jordan Salisbury
Take the Stage Competition Team

Senior Miss
Fragile
Victoria Reisinger
Take the Stage Competition Team

Photogenic Awards
Bethany Kershaw
Alana Trigg
Maddie Lange