Akron, OH

Dates:

April 17 -19, 2015

Location:

Kenmore High School

Akron, OH

Hotel:

Hampton Inn & Suites Mobile Downtown Historic District 62 South Royal Street Mobile, AL 36602 (251)-436-8787 Group Code: BSD Cutoff Date: March 18, 2015 Price: $129.00 Plus Tax for Standard Rooms/$149.00 Plus Tax for Studo Suites Reservations can also be made at www.mobiledowntown.hamptoninn.com (Type In BSD Under Group Type)

Directions:

Notes:

N/A

<< Back

Results

SHOOTING STAR

DUO/TRIO
6&UNDER
FIRST PLACE
Bippity Boppity What?
SPOTLIGHT DANCE ACADEMY

7-9
SECOND PLACE
Coolest Cat In Town
TAKE THE STAGE COMPETITION TEAM
FIRST PLACE
Shooting Star
STARMAKER PERFORMING ARTS CENTER

10-12
SECOND PLACE
Ain’t No Other
STARMAKER PERFORMING ARTS CENTER
FIRST PLACE
Mamma’s Place
TAKE THE STAGE COMPETITION TEAM

13-15
THIRD PLACE
Over The Rainbow
ALL ABOUT DANCE
SECOND PLACE
Boogie Woogie Bugle Boy
ALL ABOUT DANCE
FIRST PLACE
Allegria
ALL ABOUT DANCE

16&OVER
FIRST PLACE
Crabbuckit
TAKE THE STAGE COMPETITION TEAM

SMALL GROUPS
6&UNDER
SECOND PLACE
Itsy Bitsy Spider
STAR STRUCK DANCE CENTER
FIRST PLACE
If I Knew You Were Coming
STAR STRUCK DANCE CENTER

7-9
THIRD PLACE
Dancin’ Fool
STARMAKER PERFORMING ARTS CENTER
SECOND PLACE
Angel By My Side
TAKE THE STAGE COMPETITION TEAM
FIRST PLACE
Grillz
STARMAKER PERFORMING ARTS CENTER

10-12
THIRD PLACE
Breathe
STARMAKER PERFORMING ARTS CENTER
SECOND PLACE
Roll The Dice
TAKE THE STAGE COMPETITION TEAM
FIRST PLACE
Move
DIAMOND DANCE CENTER

13-15
FIRST PLACE
Big Spender
ALL ABOUT DANCE

LARGE GROUPS
6&UNDER
FIRST PLACE
Birthday Babies
SPOTLIGHT DANCE ACADEMY

7-9
SECOND PLACE
Ding Dong The Witch Is Dead
TAKE THE STAGE COMPETITION TEAM
FIRST PLACE
More
STARMAKER PERFORMING ARTS CENTER

SHOOTING STAR ULTIMATE AWARDS:
ENTERTAINMENT AWARD:
Steam Heat
AVANTE PERFORMING ARTS CENTER
BEST COSTUME:
Zero To Hero
STARMAKER PERFORMING ARTS CENTER

SHOOTING STAR AWARD:
Birthday Babies
SPOTLIGHT DANCE ACADEMY

RISING STAR

SOLOS

6 AND UNDER
FIFTH PLACE
Butterfly
Kourtney Alexander
STAR STRUCK DANCE CENTER
FOURTH PLACE
Just Fishing
Jayla Bender
STAR STRUCK DANCE CENTER
THIRD PLACE
Live It Up
Kyra Hershberger
STAR STRUCK DANCE CENTER
SECOND PLACE
Raining Sunshine
Jerzie Price
STAR STRUCK DANCE CENTER
FIRST PLACE
Swagger Jagger
Macy McGuffin
STAR STRUCK DANCE CENTER

7-9
FIFTH PLACE
Hello
Sommer Leonti
DIAMOND DANCE CENTER
FOURTH PLACE
One Voice
Sydney Owen
SPOTLIGHT DANCE ACADEMY
THIRD PLACE
Dear Future Husband
Gianna Giordano
DIAMOND DANCE CENTER
SECOND PLACE
All About Me
Tori Stahlman
STAR STRUCK DANCE CENTER
FIRST PLACE
Fashion
Dani Gibbs
SPOTLIGHT DANCE ACADEMY

10-12
TENTH PLACE
Not For The Life Of me
Logan Mygrants
DANCE EVOLUTION
NINTH PLACE
Grace
Lexy Pezzuolo
SPOTLIGHT DANCE ACADEMY
EIGHTH PLACE
Shake It Off
Grace Gallucci
DIAMOND DANCE CENTER
SEVENTH PLACE
I’m Available
Janelle DiXon
TAKE THE STAGE COMPETITION TEAM
SIXTH PLACE
Primitive Man
Audrey Corder
STARMAKER PERFORMING ARTS CENTER
FIFTH PLACE
Glam
Haley Elkins
STARMAKER PERFORMING ARTS CENTER
FIFTH PLACE
Feet Don’t Fail Me Now
Gabrielle Muckley
STARMAKER PERFORMING ARTS CENTER
FOURTH PLACE
I Got Rhythm
Hannah McDonald
TAKE THE STAGE COMPETITION TEAM
THIRD PLACE
Home
Anna Leach
STARMAKER PERFORMING ARTS CENTER
SECOND PLACE
I’M Still Hot
Rylie Ramsey
SPOTLIGHT DANCE ACADEMY
FIRST PLACE
I’ve Got Rhyhm
Jylian Haynes
STARMAKER PERFORMING ARTS CENTER

13-15
FIFTH PLACE
Sweet Chariot
Sophie Haynes
STARMAKER PERFORMING ARTS CENTER
FOURTH PLACE
That Don’t Impress Me Much
Amber Lantz
STARMAKER PERFORMING ARTS CENTER
THIRD PLACE
Not About Angels
Julia Thompson
DIAMOND DANCE CENTER
SECOND PLACE
Mysterious Music Box
Megan McDonald
STAR STRUCK DANCE CENTER
FIRST PLACE
The Lonely
Emma Vaccaro
TAKE THE STAGE COMPETITION TEAM

16&OVER
FIFTH PLACE
Distance
Kelsey Harkness
TAKE THE STAGE COMPETITION TEAM
FOURTH PLACE
Pretty Face
Rachel Lynn
TAKE THE STAGE COMPETITION TEAM
THIRD PLACE
Dear Future Husband
Kayla Rauschenbach
TAKE THE STAGE COMPETITION TEAM
SECOND PLACE
Not About Angels
Emma Mowry
FIRST PLACE
Mid Eastern Beauty
Hannah Proffitt
SPOTLIGHT DANCE ACADEMY

DUO/TRIO
6&UNDER
SECOND PLACE
Survivor
STAR STRUCK DANCE CENTER
FIRST PLACE
Anything I Can Do
STAR STRUCK DANCE CENTER

7-9
FIRST PLACE
Work Me Down
DIAMOND DANCE CENTER

10-12
FIFTH PLACE
Sing Sing Sing
STARMAKER PERFORMING ARTS CENTER
FOURTH PLACE
The Wicked Music Box
TAKE THE STAGE COMPETITION TEAM
FOURTH PLACE
Walk You Home
STARMAKER PERFORMING ARTS CENTER
THIRD PLACE
The Crapshooters’ Dance
AVANTE PERFORMING ARTS CENTER
SECOND PLACE
Bring Me The Night
STARMAKER PERFORMING ARTS CENTER
FIRST PLACE
The Real American Folk Song Is A Rag
AVANTE PERFORMING ARTS CENTER

13-15
SECOND PLACE
Wake Me Up
TAKE THE STAGE COMPETITION TEAM
FIRST PLACE
Express
STAR STRUCK DANCE CENTER
16&OVER
SECOND PLACE
Fire And ice
TAKE THE STAGE COMPETITION TEAM
FIRST PLACE
I Surrender
TAKE THE STAGE COMPETITION TEAM

SMALL GROUPS
6&UNDER
SECOND PLACE
I Belong
STAR STRUCK DANCE CENTER
FIRST PLACE
Werk!
SPOTLIGHT DANCE ACADEMY

7-9
FIFTH PLACE
Wind It Up
DANCE EVOLUTION
FOURTH PLACE
Red Balloon
STAR STRUCK DANCE CENTER
THIRD PLACE
Footloose
STAR STRUCK DANCE CENTER
SECOND PLACE
Something Bad
SPOTLIGHT DANCE ACADEMY
FIRST PLACE
We Are Family
DIAMOND DANCE CENTER

10-12
FIFTH PLACE
Happy
AVANTE PERFORMING ARTS CENTER
FOURTH PLACE
Rather Be
DIAMOND DANCE CENTER
THIRD PLACE
Feet Don’t Fail Me Now
TAKE THE STAGE COMPETITION TEAM
SECOND PLACE
One Short Day
AVANTE PERFORMING ARTS CENTER
FIRST PLACE
Acapella
STARMAKER PERFORMING ARTS CENTER

13-15
FIFTH PLACE
Tear Down The House
TAKE THE STAGE COMPETITION TEAM
FOURTH PLACE
Yonce
DIAMOND DANCE CENTER
THIRD PLACE
I Like Boys
SPOTLIGHT DANCE ACADEMY
SECOND PLACE
Total Eclipse
SPOTLIGHT DANCE ACADEMY
FIRST PLACE
Only Human
SPOTLIGHT DANCE ACADEMY

16&OVER
THIRD PLACE
I Was Here
TAKE THE STAGE COMPETITION TEAM
SECOND PLACE
Move
TAKE THE STAGE COMPETITION TEAM
FIRST PLACE
Rule The World
TAKE THE STAGE COMPETITION TEAM

LARGE GROUPS
7-9
SECOND PLACE
My Momma Told Me
DIAMOND DANCE CENTER
FIRST PLACE
Happy Feet
DIAMOND DANCE CENTER

10-12
FIFTH PLACE
You’re The One That I Want
AVANTE PERFORMING ARTS CENTER
FOURTH PLACE
Seize The Day
DANCE EVOLUTION
THIRD PLACE
Hallelujah
DIAMOND DANCE CENTER
SECOND PLACE
Human
STARMAKER PERFORMING ARTS CENTER
FIRST PLACE
Salute
DIAMOND DANCE CENTER

13-15
FIRST PLACE
We Run This
STARMAKER PERFORMING ARTS CENTER

LINES/PRODUCTIONS
7-9
FIRST PLACE
Lion King
STAR STRUCK DANCE CENTER

10-12
FIFTH PLACE
Renegade
DIAMOND DANCE CENTER
FOURTH PLACE
Signs, Signs
TAKE THE STAGE COMPETITION TEAM
THIRD PLACE
R U Happy?
TAKE THE STAGE COMPETITION TEAM
SECOND PLACE
Disney On Broadway
AVANTE PERFORMING ARTS CENTER
FIRST PLACE
Disney Dreams
STARMAKER PERFORMING ARTS CENTER

13-15
FIRST PLACE
Fascinating Rhythm
AVANTE PERFORMING ARTS CENTER

RISING STAR ULTIMATE AWARDS:
12 AND UNDER:
ENTERTAINMENT AWARD:
One Short Day
AVANTE PERFORMING ARTS CENTER
ENTERTAINMENT AWARD:
Renegade
DIAMOND DANCE CENTER
BEST COSTUME:
Lion King
STAR STRUCK DANCE CENTER
ULTIMATE CHOREOGRAPHY:
Human
STARMAKER PERFORMING ARTS CENTER

13 AND OVER:
ENTERTAINMENT AWARD:
We Run This
STARMAKER PERFORMING ARTS CENTER
BEST COSTUME:
Mama Makes Three
TAKE THE STAGE COMPETITION TEAM
ULTIMATE CHOREOGRAPHY:
Only Human
SPOTLIGHT DANCE ACADEMY

RISING STAR AWARD:
12 AND UNDER:
Disney Dreams
STARMAKER PERFORMING ARTS CENTER
13 AND OVER:
Only Human
SPOTLIGHT DANCE ACADEMY

ALL STAR
SOLOS
7-9
THIRD PLACE
I Want To Go To Hollywood
Katelyn Gumm
DANCE EVOLUTION
SECOND PLACE
Naughty
Ella Embry
DANCE EVOLUTION
FIRST PLACE
When I Grow Up
Madeline Enright
DIAMOND DANCE CENTER

10-12
SIXTH PLACE
Beautiful
Kayla McHale
DANCE EVOLUTION
FIFTH PLACE
Really Don’t Care
Sara Talabac
DANCE EVOLUTION
FOURTH PLACE
Mean Girls
Olivia Barlett
DANCE EVOLUTION
THIRD PLACE
Rhythm Of My Life
Kailey Kirk
DIAMOND DANCE CENTER
SECOND PLACE
Lips Are Movin’
Maria McCollum
DIAMOND DANCE CENTER
FIRST PLACE
Come Home
Tricia Trump
TAKE THE STAGE COMPETITION TEAM

13-15
TENTH PLACE
Beating Heart
Gianna Immormino
DIAMOND DANCE CENTER
NINTH PLACE
Life Of The Party
Alexis Corder
STARMAKER PERFORMING ARTS CENTER
NINTH PLACE
Last Dance
Mara Embry
DANCE EVOLUTION
EIGHTH PLACE
Toxic
Emily Watters
TAKE THE STAGE COMPETITION TEAM
SEVENTH PLACE
Happy
Melanie Tagliarini
DIAMOND DANCE CENTER
SIXTH PLACE
I’m Done
Trent Goble
DANCE EVOLUTION
FIFTH PLACE
Best Song Ever
Alexa Ballinger
STARMAKER PERFORMING ARTS CENTER
FOURTH PLACE
Wicked Game
Kristina Clem
STARMAKER PERFORMING ARTS CENTER
THIRD PLACE
It’s All Right
Alyssa Myers
STARMAKER PERFORMING ARTS CENTER
SECOND PLACE
Can’t Help Falling In Love
Abby Darden
DANCE EVOLUTION
FIRST PLACE
Hot As Ice
Meghan Joyce
DIAMOND DANCE CENTER

16&OVER
TENTH PLACE
Glorious
Leah Elicker
DANCE EVOLUTION
NINTH PLACE
Last Love Song
Melissa McCarley
DANCE EVOLUTION
EIGHTH PLACE
Wherever You Will Go
Livia Lanci
DANCE EVOLUTION
EIGHTH PLACE
Ain’t Been Done
Kristen McCollum
DIAMOND DANCE CENTER
SEVENTH PLACE
Feeling Good
Rachel mandalari
DANCE EVOLUTION
SIXTH PLACE
Clown
Amanda Trump
TAKE THE STAGE COMPETITION TEAM
FIFTH PLACE
Simple Life
Delaney Gray
STARMAKER PERFORMING ARTS CENTER
FOURTH PLACE
Rather Be
Amy Baker
STARMAKER PERFORMING ARTS CENTER
THIRD PLACE
Shelter
Jessica Brown
STARMAKER PERFORMING ARTS CENTER
SECOND PLACE
I’ve Got Rhythm
Krista Bowman
AVANTE PERFORMING ARTS CENTER
FIRST PLACE
Absolutely Not
Maria Carlo
DIAMOND DANCE CENTER

DUO/TRIO
10-12
FIRST PLACE
I’ll Always Be Here
DANCE EVOLUTION

13-15
NINTH PLACE
Holiday
AVANTE PERFORMING ARTS CENTER
EIGHTH PLACE
What Is This Feeling?
STARMAKER PERFORMING ARTS CENTER
SEVENTH PLACE
Friendship
TAKE THE STAGE COMPETITION TEAM
SIXTH PLACE
Hot Stuff
AVANTE PERFORMING ARTS CENTER
FIFTH PLACE
Come Little Children
TAKE THE STAGE COMPETITION TEAM
FOURTH PLACE
Rhythm Is Our Business
AVANTE PERFORMING ARTS CENTER
THIRD PLACE
Not About Angels
DANCE EVOLUTION
SECOND PLACE
Drop And Roll
DIAMOND DANCE CENTER
FIRST PLACE
Suit & Tie
STARMAKER PERFORMING ARTS CENTER

16&OVER
SIXTH PLACE
My Friend
AVANTE PERFORMING ARTS CENTER
FIFTH PLACE
Little Me
AVANTE PERFORMING ARTS CENTER
FOURTH PLACE
I’m A Woman
STARMAKER PERFORMING ARTS CENTER
THIRD PLACE
Shoeless Joe
AVANTE PERFORMING ARTS CENTER
SECOND PLACE
Sentimental Journey
DANCE EVOLUTION
FIRST PLACE
Moonlight
STARMAKER PERFORMING ARTS CENTER

SMALL GROUPS
7-9
FIRST PLACE
Cover Girl
DANCE EVOLUTION

10-12
THIRD PLACE
OMG
DANCE EVOLUTION
SECOND PLACE
Sleepover
DANCE EVOLUTION
FIRST PLACE
Nightmare
DANCE EVOLUTION

13-15
TENTH PLACE
Human Heart
AVANTE PERFORMING ARTS CENTER
NINTH PLACE
We Will Rock You
DIAMOND DANCE CENTER
EIGHTH PLACE
Spell Block
DANCE EVOLUTION
SEVENTH PLACE
Fight
DIAMOND DANCE CENTER
SIXTH PLACE
Come As You Are
DIAMOND DANCE CENTER
FIFTH PLACE
Near To You
DIAMON DANCE CENTER
FOURTH PLACE
Trouble
DIAMOND DANCE CENTER
THIRD PLACE
Man In The Mirror
STARMAKER PERFORMING ARTS CENTER
SECOND PLACE
Little Shop
DIAMOND DANCE CENTER
FIRST PLACE
It’s My Party
STARMAKER PERFORMING ARTS CENTER

16&OVER
TENTH PLACE
Fever
DANCE EVOLUTION
NINTH PLACE
Bend And Snap
STARMAKER PERFORMING ARTS CENTER
EIGHTH PLACE
Beat It
DANCE EVOLUTION
SEVENTH PLACE
Knights Of The Round Table
AVANTE PERFORMING ARTS CENTER
SIXTH PLACE
Bounce Me Brother
AVANTE PERFORMING ARTS CENTER
FIFTH PLACE
Five Guys Named Moe
AVANTE PERFORMING ARTS CENTER
FOURTH PLACE
Grief’s Journey
STARMAKER PERFORMING ARTS CENTER
THIRD PLACE
My Prerogative
STARMAKER PERFORMING ARTS CENTER
SECOND PLACE
Am I Wrong
STARMAKER PERFORMING ARTS CENTER
FIRST PLACE
Coffee
STARMAKER PERFORMING ARTS CENTER

LARGE GROUPS
10-12
FIRST PLACE
Do Your Thing
DANCE EVOLUTION

13-15
FOURTH PLACE
Silence
DANCE EVOLUTION
THIRD PLACE
This Instant
DANCE EVOLUTION
SECOND PLACE
Fun House
DIAMOND DANCE CENTER
FIRST PLACE
Lightning Crashes
DANCE EVOLUTION

16&OVER
SECOND PLACE
I Gotcha
DANCE EVOLUTION
FIRST PLACE
Sea Of Voices
DANCE EVOLUTION

STELLAR AWARD:
Coffee
STARMAKER PERFORMING ARTS CENTER

ULTIMATE AWARDS:
PHOTOGENIC:
12 AND UNDER:
Gabby Schrantz
DIAMOND DANCE CENTER
13 AND OVER:
Kristen McCollum
DIAMOND DANCE CENTER

ENTERTAINMENT AWARD:
Fun House
DIAMOND DANCE CENTER
ULTIMATE CROWD PLEASER:
Bounce Me Brother
AVANTE PERFORMING ARTS CENTER
ULTIMATE CHOREOGRAPHY:
This Instant
DANCE EVOLUTION
ULTIMATE TECHNIQUE:
Man In The Mirror
STARMAKER PERFORMING ARTS CENTER
ULTIMATE PRECISION:
Little Shop
DIAMOND DANCE CENTER
ULTIMATE SHOWMANSHIP:
Legally Blonde
AVANTE PERFORMING ARTS CENTER
EMOTIONAL COMMITMENT:
Sea Of Voices
DANCE EVOLUTION

TITLE
PETITE MISS:
When I Grow Up
Madeline Enright
DIAMOND DANCE CENTER
TEEN MISS:
I Can’t Help Falling In Love
Abby Dearden
DANCE EVOLUTION
TEEN MR:
I’m Done
Trent Goble
DANCE EVOLUTION
SENIOR MISS:
Absolutely Not
Maria Carlo
DIAMOND DANCE CENTER

DANCE POWER AWARD:
Maria Carlo
DIAMOND DANCE CENTER

STUDIO EXCELLENCE AWARD:
STARMAKER PERFORMING ARTS CENTER